www.knpeuw.fora.pl
Koło Naukowe Prawa Europejskiego Wydziału Prawa i Administracji - Uniwersytet Warszawski
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum www.knpeuw.fora.pl Strona Główna
->
ORZECZNICTWO
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Witamy wszystkich na www.knpeuw.fora.pl
----------------
Witamy i zapraszamy!
NAJBLIZSZE SPOTKANIE
DLA CZŁONKÓW KOŁA
NASZA DZIAŁALNOŚĆ - KONFERENCJE, SEMINARIA, PROJEKTY
ORZECZNICTWO
SEMINARIA, KONFERENCJE, PROJEKTY - innych
Hyde Park
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Agatka Sza
Wysłany: Pon 18:34, 12 Lis 2007
Temat postu: ŚRODKI TYMCZASOWE W PRZYPADKU ZASKARŻENIA AKTU DO SĄDU PIERW
Zasada
Wniesienie sprawy do Sądu Pierwszej Instancji zasadniczo nie skutkuje automatycznym zawieszeniem wykonania zaskarżonego aktu. Jednakże, stosownie do art. 242 w związku z art. 243 Traktatu WE, Sąd Pierwszej Instancji może, "jeśli uzna, że okoliczności tego wymagają", zarządzić zawieszenie wykonania zaskarżonego aktu lub zarządzić inne środki tymczasowe.
Procedura
Reguły rządzące postępowaniem w sprawie zarządzenia środków tymczasowych znajdują się w art. 104 -110 regulaminu Sądu Pierwszej Instancji (Sąd).
Prezes Sądu jest odpowiedzialny za rozpatrywanie wniosków o zawieszenie wykonania aktu lub zarządzenie innych środków tymczasowych. Niemniej jednak, inny sędzia może zostać wyznaczony do tego celu, jeśli prezes Sądu jest nieobecny lub z innego powodu nie może zajmować się daną sprawą .
Wniosek o zawieszenie wykonania aktu lub zarządzenie innych środków tymczasowych jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy odnosi się do sprawy głównej zawisłej przed Sądem. Wniosek przedkłada się oddzielnym pismem procesowym w stosunku do pisma wszczynającego sprawę główną oraz składa się jednocześnie z tym pismem bądź w każdym czasie po zarejestrowaniu sprawy głównej w sekretariacie Sądu .
Po złożeniu, wniosek o zawieszenie wykonania aktu lub zarządzenia innych środków tymczasowych doręcza się stronie przeciwnej, a prezes Sądu wyznacza "krótki termin", w którym strona ta ma możliwość przedstawienia uwag na piśmie bądź ustnie . Prezes może przeprowadzić rozprawę, aby zapoznać się z uwagami stron oraz zadać pytania.
Prezes orzeka w przedmiocie wniosku o zawieszenie wykonania aktu lub zarządzenie innych środków tymczasowych w drodze postanowienia z uzasadnieniem. Postanowienie to wymienia przyczyny zarządzenia lub odmowy zarządzenia środków tymczasowych oraz wyznacza granice, jakim podlegają zalecone środki tymczasowe. Zważywszy, iż postanowienie ma jedynie charakter tymczasowy, nie wpływa ono w żaden sposób na rozstrzygnięcie Sądu w sprawie głównej. Jeżeli nie ustalono dokładnej daty, to środek tymczasowy wygasa z chwilą ogłoszenia wyroku Sądu kończącego postępowanie w sprawie głównej .
Jeżeli jest to konieczne, prezes Sądu może zarządzić środki tymczasowe nawet przed przedstawieniem uwag przez stronę przeciwną. Postanowienie to może zostać później zmienione lub uchylone .
Dla zarządzenia środków tymczasowych muszą zostać spełnione łącznie trzy warunki:
1. Wnioskodawca musi wykazać istnienie zarzutów prawnych i faktycznych, które prima facie uzasadniają zastosowanie środka (to znaczy, że możliwe jest wniesienie argumentów kwestionujących zgodność z prawem zaskarżonego aktu).
2. Wnioskodawca musi wykazać istnienie okoliczności niecierpiących zwłoki oraz że poniesie poważną i niepowetowaną szkodę, jeżeli nastąpi wykonanie zaskarżonego aktu.
3. Przy zarządzaniu środka tymczasowego należy wyważyć interesy stron oraz interes ogólny.
Od postanowienia prezesa Sądu w przedmiocie środków tymczasowych można wnieść odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości .
Prezes Sądu nie jest związany żadnym terminem przy rozpoznawaniu wniosków o zarządzenie środków tymczasowych.
Przykład – Sprawa T-184/01, IMS Health przeciwko Komisji
06/08/2001 – IMS Health wnosi skargę o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji.
06/08/2001 – IMS Health występuje z wnioskiem o zawieszenie wykonania zaskarżonej decyzji.
10/08/2001 – Prezes Sądu wydaje postanowienie tymczasowo zawieszające wykonanie zaskarżonej decyzji do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w przedmiocie wniosku o zawieszenie. Ma to miejsce przed wysłuchaniem uwag Komisji.
14/09/2001 – Rozprawa, na której prezes uwzględnia wnioski zainteresowanych stron trzecich o wstąpienie do sprawy w charakterze interwenienta po stronie Komisji oraz wysłuchuje uwagi przedstawione przez wszystkie strony.
24/09/2001 – Dodatkowe uwagi na piśmie złożone przez IMS.
27/09/2001 – Dodatkowe uwagi na piśmie złożone przez Komisję i interwenientów.
26/10/2001 – Prezes Sądu wydaje postanowienie w sprawie zawieszenia wykonania zaskarżonej decyzji. IMS wykazał istnienie zarzutów prawnych i faktycznych, które prima facie uzasadniają zastosowanie środka. oraz że wykonanie zaskarżonej decyzji wyrządzi mu poważną i niepowetowaną szkodę. W wyniku wyważenia interesów prezes skłania się ku zawieszeniu.
12/12/2001 – NDC będąca interwenientem przed Sądem wnosi odwołanie od postanowienia prezesa Sądu do Trybunału Sprawiedliwości (Sprawa C-481/01 P).
18/01/2002 – Inne strony przed Sądem przedkładają uwagi na piśmie. Rozprawa nie odbywa się.
11/04/2002 – Prezes Trybunału wydaje postanowienie o odrzuceniu odwołania.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin