Agatka Sza |
Wysłany: Czw 23:05, 29 Lis 2007 Temat postu: Wystawa fotograficzna Komisji Europejskiej, 5.XII |
|
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Dom Spotkań z Historią
i Ośrodek KARTA
zapraszają
na otwarcie plenerowej wystawy
MARZENIE O UPADKU KURTYNY.
W 50. ROCZNICĘ TRAKTATÓW RZYMSKICH
które odbędzie się
5 grudnia 2007 o godz. 11.00
w Sali Balowej Hotelu Europejskiego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 13
Udział w otwarciu zapowiedzieli: Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Róża Thun.
Prosimy o potwierdzenie udziału w otwarciu wystawy:
tel.: 022 826 51 95
e-mail: dsh@dsh.waw.pl
MARZENIE O UPADKU KURTYNY.
W 50. ROCZNICĘ TRAKTATÓW RZYMSKICH
Nowa wystawa plenerowa w Warszawie
Skwer u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia
„Gdy 50 lat temu podpisywane były Traktaty Rzymskie, dla komunistycznej Polski było to wydarzenie z obcego kontynentu. Dzisiaj Traktat Reformujący (krok w następne półwiecze) Polska demokratyczna podpisuje w środku Europy – przekraczającej swe granice. Nie tylko państwowe, ale także granice świadomości zbiorowej.”
(cytat z wystawy)
Ekspozycja prezentowana będzie w dniach 5 grudnia 2007 – 31 stycznia 2008 na skwerze u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. Składa się na nią ponad 100 archiwalnych fotografii, umieszczonych na wielkoformatowych planszach. Komentarzem do zdjęć są wypowiedzi świadków historii — m.in. znanych polityków europejskich, pisarzy, opozycjonistów oraz fragmenty oficjalnych dokumentów (m.in. Deklaracja o tożsamości europejskiej) i artykułów prasowych.
Wystawa opowiada o najważniejszych etapach powojennej historii podzielonej Europy w kontekście integracji europejskiej − od 1945 do 2007 roku. Jednym z kluczowych wydarzeń tego procesu było podpisanie w roku 1957 przez Belgię, Holandię, Francję, Luksemburg, Niemcy i Włochy umów międzynarodowych — Traktatów Rzymskich, powołujących m.in. Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG).
Narracja prowadzona jest z dwóch perspektyw — jedną stanowi głos świadków historii z Europy Środkowo-Wschodniej, drugą — uczestników i twórców integracji w Europie Zachodniej. Narracje przebiegają równolegle — poszczególne zdarzenia o przełomowym znaczeniu dla historii Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Zachodniej są dla siebie kontrapunktem. Ważna część wystawy dotyczy konsekwencji przełomu w latach 1989–91 i współpracy między krajami europejskimi po upadku muru berlińskiego; pokazuje polską drogę do członkostwa w Unii Europejskiej.
Zdjęcia przedstawiają najważniejsze wydarzenia w powojennej Europie i ich bohaterów: m. in. konferencję pokojową w Jałcie w 1945, podpisanie Planu Schumana w 1951, czerwiec 1956 i marzec ‘68 w Polsce, podpisanie Traktatów Rzymskich w 1957, Okrągły Stół, przystąpienie Polski, Węgier, Czech i Słowacji do UE. Uzupełnieniem fotografii są wypowiedzi: m.in. Winstona S. Churchilla, Charles’a de Gaulle’a, Güntera Verheugena, Roberta Schumana, Václava Havla, Jana Pawła II, Władysława Bartoszewskiego, Józefa Czapskiego, Tadeusza Mazowieckiego.
Ekspozycja została przygotowana w polskiej i angielskiej wersji językowej.
Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia.
Więcej informacji:
Wojciech Wysocki, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
tel. 022 55 68 967, e-mail: wojciech.wysocki@ec.europa.eu
Agata Kwiek, Dom Spotkań z Historią
tel. kom. 0606 374 758, e-mail: a.kwiek@dsh.waw.pl
Poniżej link do zdjęć umieszczonych na stronie Domu Spotkań z Historią -
do bezpłatnego wykorzystania przy informacji o wystawie:
Fotografie podglądowe, do publikacji w 300 dpi wraz opisami:
http://www.dsh.waw.pl/static_html/dla_media/media_ue/thumb.html |
|